Ćwiczenie: Wyzwanie Story Cubes – wiersze na symbolach

24/07/2021 | ćwiczenie

O co chodzi?

Story Cubes to prosta w założeniach i jednocześnie genialna gra, która portafi dostarczyć wiele radości zarówno małym jak i dorosłym użytkownikom. Stanowi przy tym doskonały trening dla pomysłowości i wyobraźni. To komplet kostek, z których każda zawiera na ściankach odmienny zestaw ilustracji.

Zasady gry są bardzo proste: rzucamy kostkami, po czym układamy historię opartą na symbolach, jakie wylosowaliśmy. W Story Cubes nie ma sztywnych reguł, chodzi wyłącznie o zabawę przy interpretacji obrazków i tworzeniu z nich opowieści. Możemy swobodnie wybrać ilość kostek, którą gramy (np. 3-4 zamiast 9), oraz zacząć od dowolnej lub określonej kostki. Możnemy grać w grupie i sami ze sobą, wyzywając swoją pomysłowość i wyobraźnię.

CIEKAWOSTKA: Stworzone przez Rory’ego O’Connora (trenera kreatywności z Irlandii) Story Cubes okazały się nieocenioną pomocą dla nauczycieli i terapeutów, a jednocześnie znakomitym narzędziem do domowego rozwijania wyobraźni. Gra zdobyła wiele wyróżnień na całym świecie (m.in. Educational Toy of The Year 2012 w Australii czy Parent’s Choice Award 2011 w USA), a w Polsce została nagrodzona prestiżowym tytułem Zabawki Roku 2017 przyznawanym przez portal Zabawkowicz.pl dla najbardziej wartościowych, mądrych i bezpiecznych zabawek i gier. Seria otrzymała również główną nagrodę w prestiżowym konkursie „Świat przyjazny dziecku” organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka w 2017 r. 

 Podstawowy zestaw Story Cubes (pomarańczowy) zawiera symbole powiązane z codziennym życiem. W sklepach znajdziemy jednak także wiele zestawów tematycznych, np. kolekcję kostek o tematyce baśniowej, detektywistycznej, science-fiction, akcji, fantazji i wiele innych.

Jak używać Story Cubes do ćwiczenia kreatywnego pisania?
– Instrukcja do ćwiczenia

Po przeczytaniu opisu gry pewnie domyślasz się już bez problemu na czym polega cała zabawa. Niemniej jednak poniżej zamieszczamy instrukcję z naszą propozycją przeprowadzenia ćwiczenia (można je swobodnie dostosować do własnych potrzeb – do czego zawsze zachęcamy).

 

 1. Zbierz potrzebne przedmioty:
  – zestaw Story Cubes z przynajmniej 9 kostek (np. ten podstawowy),
  – coś do pisania (wybierz wedle uznania),
  – możesz użyć aparatu z telefonu, żeby uwiecznić wylosowane symbole.
 2. Weź 3-4 kostki, rzuć nimi i zobacz jakie symbole wylosowałeś/aś.
 3. Spróbuj ułożyć wylosowane ilustracje tak, żeby tworzyły w Twojej wyobraźni sensowną historię/wątek.
 4. Napisz wiersz wykorzystując wszystkie wylosowane symbole (wykorzystaj je również jako słowa).
 5. Brawo! Właśnie stworzyłeś/aś swój wpierwszy wiersz ze Story Cubes.
  Możesz spróbować zmienić kolejność kostek i ułożyć kolejny wiersz z tych samych symboli (ile wierszy potrafisz ułożyć z tak ograniczonego źródła?) lub rzucić kostkami jeszcze raz i stworzyć utwór bazując na zupełnie nowym układzie ilustracji.

Dodatkowe wskazówki

 • Znajdź ilustrację wyjściową i potaktuj ją jako początkową do dalszego dopasowywania.
 • Próbuj układać wiersze z różnej ilości kostek – układanie wiersza z 3-4 symboli jest dla Ciebie zbyt proste? Spróbuj swoich sił z sześcioma, lub dziewięcioma ilustracjami.
 • Zaproś do zabawy znajomych – może być ciekawiej i weselej jeżeli będziesz mieć z kim porównać efekty ćwiczenia. Możecie rzucać kośćmi dla siebie nawzajem lub układać swoje wiersze z tego samego układu.
 • Zabieraj Story Cubes ze sobą. Ćwiczenie ze kośćmi łatwo przeprowadzić w niemal każdych warunkach, dlatego warto zabrać je ze sobą w kieszeń i wykorzystywać w wolnych momentach (np. w podróży).

Artykuły

Patronite

Podoba Ci się, co robimy?
Możesz wesprzeć nasze działania na  Patronite.pl Dziękujemy za każdą piąteczkę!