Ćwiczenie: Kolaż poetycki

Kolaż w literaturze
Kolaż jako technika pojawił się na scenie artystycznej w XIX wieku. W lteraturze doceniony został zwłaszcza w czasach europejskiej awangardy. Z tej formy wyrazu chętnie korzystali między innymi: Guillaume Apollinaire, Louis Aragon, Blaise Cendrars, Władimir Majakowski, James Joyce oraz Ronald Sukenick. Polscy autorzy prozy eksperymentalnej również czerpali z techniki kolażu, byli to np. Miron Białoszewski, Tadeusz Konwicki, Leopold Buczkowski, a w dramaturgii – Tadeusz Różewicz.
Jak stworzyć własny kolaż poetycki?
– Instrukcja do ćwiczenia
- Zbierz potrzebne przedmioty:
– nożyczki i klej do papieru,
– stare gazety (z których będziesz wycinać fragmenty),
– notes/zeszyt lub luźne kartki, na które będziesz naklejał swoje wiersze. - Przewertuj gazety i powycinaj z nich fragmenty (wedle uznania).
- Z wyciętych fragmentów artykułów układaj własne treści.
- Kiedy uznasz, że układanie wiersza jest skończone, przyklej go na kartkę.
- Brawo! Właśnie stworzyłeś/aś swój wpierwszy kolaż poetycki.
Teraz możesz zacząć układać kolejny ścinkowy wiersz.
Tylko uważaj! To uzależniające :).
Dodatkowe wskazówki
- Znajdź fragment lub słowo wyjściowe – i potaktuj je jako początkowe do dalszego dopasowywania; powinno pomóc ci określić temat układanego wiersza i ułatwić dobieranie kolejnych fragmentów.
- Rozłóż materiały tam, gdzie nie będą przeszkadzać – tworzenie wiersza-kolażu jest zajęciem czasochłonnym, więc dobrze jest rozłożyć swój ścinkowy warsztat w takim miejscu, gdzie będzie przeszkadzał.
- Usuwając końcówki z czasowników ujednolicisz ich formę – (np. chciałem > chciał, widziałam > widział) dzięki temu czas i osoba z wyciętych fragmentów będą lepiej do siebie pasować.
- Próbuj różnych źródeł – możesz wykorzystać strony z różnorodnych gazet, poradników i książek, dzięki temu urozmaicisz swoją ścinkową kolekcję fragmentów.
- Możesz wycinać potrzebne wyrazy na bieżąco – nie musisz sztywno trzymać się kolejności zadań. Jeżeli brakuje Ci gdzieś spójnika czy innej pasującej części zdania, to wróć do gazet i znajdź je.
- Możesz urozmaicić kolaż dodając do niego obrazy – stwórz ilustrację do swojego wiersza wykorzystując dostępne w starych gazetach obrazki i fotografie.