Ćwiczenie: Kolaż poetycki

9/01/2021 | ćwiczenie

Kolaż w literaturze

Kolaż jako technika pojawił się na scenie artystycznej w XIX wieku. W lteraturze doceniony został zwłaszcza w czasach europejskiej awangardy. Z tej formy wyrazu chętnie korzystali między innymi: Guillaume Apollinaire, Louis Aragon, Blaise Cendrars, Władimir Majakowski, James Joyce oraz Ronald Sukenick. Polscy autorzy prozy eksperymentalnej również czerpali z techniki kolażu, byli to np. Miron Białoszewski, Tadeusz Konwicki, Leopold Buczkowski, a w dramaturgii – Tadeusz Różewicz.

Jak stworzyć własny kolaż poetycki?
– Instrukcja do ćwiczenia

 1. Zbierz potrzebne przedmioty:
  – nożyczki i klej do papieru,
  – stare gazety (z których będziesz wycinać fragmenty),
  – notes/zeszyt lub luźne kartki, na które będziesz naklejał swoje wiersze.
 2. Przewertuj gazety i powycinaj z nich fragmenty (wedle uznania). 
 3. Z wyciętych fragmentów artykułów układaj własne treści.
 4. Kiedy uznasz, że układanie wiersza jest skończone, przyklej go na kartkę.
 5. Brawo! Właśnie stworzyłeś/aś swój wpierwszy kolaż poetycki.
     Teraz możesz zacząć układać kolejny ścinkowy wiersz.
     Tylko uważaj! To uzależniające :).

Dodatkowe wskazówki

 • Znajdź fragment lub słowo wyjściowe – i potaktuj je jako początkowe do dalszego dopasowywania; powinno pomóc ci określić temat układanego wiersza i ułatwić dobieranie kolejnych fragmentów.
 • Rozłóż materiały tam, gdzie nie będą przeszkadzać – tworzenie wiersza-kolażu jest zajęciem czasochłonnym, więc dobrze jest rozłożyć swój ścinkowy warsztat w takim miejscu, gdzie będzie przeszkadzał.
 • Usuwając końcówki z czasowników ujednolicisz ich formę –  (np. chciałem > chciał, widziałam > widział) dzięki temu czas i osoba z wyciętych fragmentów będą lepiej do siebie pasować.
 • Próbuj różnych źródeł –  możesz wykorzystać strony z różnorodnych gazet, poradników i książek, dzięki temu urozmaicisz swoją ścinkową kolekcję fragmentów.
 • Możesz wycinać potrzebne wyrazy na bieżąco – nie musisz sztywno trzymać się kolejności zadań. Jeżeli brakuje Ci gdzieś spójnika czy innej pasującej części zdania, to wróć do gazet i znajdź je.
 • Możesz urozmaicić kolaż dodając do niego obrazy – stwórz ilustrację do swojego wiersza wykorzystując dostępne w starych gazetach obrazki i fotografie.

Artykuły

Patronite

Podoba Ci się, co robimy?
Możesz wesprzeć nasze działania na  Patronite.pl Dziękujemy za każdą piąteczkę!