Ćwiczenie: Kreatywna dekonstrukcja – wiersze z odzysku

9/01/2021 | ćwiczenie

Kreatywna dekonstrukcja

Blackout poetry to forma literacka, która – w najprostszym tłumaczeniu – polega na wymazywaniu słów z zadrukowanych stron z gazet lub książek w taki sposób, by z niezakreślonych (pozostawionych) fragmentów ułożyć nowe treści. Kreatywna dekonstrukcja i radykane przekształcenie skończonych form prowadzą tu do uzyskania zupełnie nowych utworów – tak zwanej ,,poezji z odzysku”.

Wyjście z komfortu w eksperyment

Niech pozory was nie zmylą! Nie jest to wcale zadanie proste, gdyż tworząc blackout poetry operujemy na bardzo ograniczonym zasobie słów – i to takich, które niekoniecznie chcą do siebie prasować. Z tego powodu tworząc wiersze z odzysku można z początku odczuwać irytację. Dobrze się w takim momencie nie zniechęcać, ale zatrzymać na chwilę i świadomie poobserwować ten wewnętrzny proces – odkryć co sprawia, że tak nam niewygodnie. Pewnie nikogo nie dziwi, że w tym wypadku pierwszy uwiera perfekcjonizm. Zamieniając dowolność klasycznego wierszopisarstwa na tworzenie treści ograniczonych bardzo często wychodzimy ze swojej twórczej strefy komfortu.

Poddając się ograniczeniom formy poezji z odzysku i odpuszczając sobie wysokie wymagania możemy odkryć niezwykłą przyjemność w tworzeniu blackout poetry – jak w dziwnej słownej grze wypluwającej lepsze lub gorsze wiersze jako nagrody.

Jak stworzyć wiersz z odzysku?
– Instrukcja do ćwiczenia

 1. Zbierz potrzebne przedmioty:
  – ołówek z gumką (do planowania),
  – markery (do zamazywania)
  – starą gazetę (z której będziesz wykreślać).
 2. Wybierz konkretny artykuł lub stronę, z której masz zamiar wykreślać swój wiersz. 
 3. Zaplanuj słowa, które mają zostać oszczędzone od markera – zaznacz je ołówkiem.
 4. Zamaluj pozostałą treść, pozostawiając jedynie wybrane słowa.
 5. Brawo! Skończone.
      Teraz możesz sięgnąć po kolejną stronę :).

Dodatkowe wskazówki

 • Nie czytaj całej treści kreślonego tekstu – jeżeli masz problem z automatyczntm przejmowaniem jego formy i sensu; postaraj się „skakać” po jego wersach bardziej swobodnie.
 • Znajdź słowo wyjściowe – wyróżniające się z tekstu, i potaktuj je jako początkowe do dalszego szukania; pomoże ci ono określić temat układanego wiersza.
 • Próbuj różnych źródeł –  możesz wykorzystać strony z różnorodnych gazet, poradników i książek.
 • Nie musisz zamalowywać treści jednolicie – możesz stworzyć z nich ilustrację, a marker zamienić na flamastry lub farby (popatrz na przykłady poniżej).

Literacki recycling

Wiersze z odzysku stanowią interesującą formę literacką – poprzez proces odejmowania treści z istniejącego utworu znajdujemy w jego słowach zupełnie nowy sens oraz formę. Odzyskujemy wartościowe słowa z tego, co już zostało napisane, tworząc interesujące, liryczne miniatury.

Ćwiczenie to polecamy każdemu artyście! Tworzenie blackout poetry pomaga przełamać na blokadę twórczą, wspiera rozwijanie kreatywnego myślenia, stanowi fascynujący eksperyment i dobre źródło inspiracji.

Polskie wiersze z odzysku można śledzić na przykład na instagramowym profilu @wierszezodzysku, gdzie regularnie dodawane są nowe utwory stworzone metodą literackiego recyclingu. 

Artykuły

Patronite

Podoba Ci się, co robimy?
Możesz wesprzeć nasze działania na  Patronite.pl Dziękujemy za każdą piąteczkę!