Slam! You’re Gonna Wanna Hear This, Nikita Gill – o poezji performatywnej

8/01/2021 | inne

Slam! Będziesz chciał to usłyszeć – o książce

W swojej książce Nikita Gill porusza kwestię tego, jaki rodzaj poezji jest ,,prawdziwą poezją”, a także dlaczego poezja performatywna jest istotna dla naszego rozwoju. Antologia ,,SLAM! Będziesz chciał to usłyszeć” to radosne święto poetów, których głos został usłyszany włąśnie na scenie mówionej. Pokazuje, że podnoszące na duchu, inspirujące i często zabawne slamy są wspaniałą przestrzenią zarówno dla już znanych, jak i początkujących poetów, oraz że każdy styl poezji jest na scenach slamerskich mile widziany.

W antologii Nikity Gill znajdziemy zarówno utwory (pojawiających się gościnnie) znanych poetów, takich jak Raymond Antrobus, Sophia Thakur czy Dean Atta, jak również wiersze początkujących twórców, stawiających dopiero swoje pierwsze kroki na scenie poetyckiej. Każdy z poetów przedstawia swój wiersz, opowiada krótko o sobie i daje własną wskazówkę (,,Top Tip”) na to, jak przygotować doskonały występ poetycki. 

Książka ,,Slam!” Nikity Gill stanowi doskonałe wprowadzenie do świata współczesnej poezji performatywnej.

Poezja nie jest luksusem, ale koniecznością!

,,Nasza pasja do poezji rośnie, szczególnie wśród młodych ludzi, a poeci performatywni mają ogromny wpływ na odrodzenie tej formy sztuki.” – Pisze Nikita Gill w artykule dla wydawnictwa Pan Mcmillan – ,,Slamy oferują przyjazną przestrzeń, w której można usłyszeć różnorodne głosy poetów i przybliżyć żywą poezję publiczności, która zna wiersze głównie z podręczników szkolnych. Wraz z ogłoszeniem decyzji o tym, że uczniowie zdający literaturę angielską na GCSE będą mogli w 2021 roku całkowicie zrezygnować z poezji, wszelkie pozaszkolne sposoby dostępu do tej formy twórczości stały się potrzebne jak nigdy dotąd!”

Posłuchaj jak Nikita Gill czyta swój wiersz Everything I Never Asked Him:

Posłuchaj jak Dean Atta czyta swój wiersz Self-portrait with an iPhone:

Nikita Gill

Nikita Gill to poetka i pisarka; autorka opowiadań oraz tomików poezji. Jej twórczość to przede wszystkim refleksje na temat miłości oraz feministyczne wersje mitów i bajek. Inspiruje się twórczością Sylvii Plath, Dr. Mayi Angelou i Roberta Frosta. Jest ambasadorką Narodowego Dnia Poezji i regularnie pojawia się w programach BBC – bierze udział w Woman’s Hour w Radio Four, Free Thinking on Radio Three i BBC Asian Network.

Uzyskała tytuł magistra na University for the Creative Arts. Po ukończeniu studiów pracowała jako sprzątaczka i opiekunka. Aby docierać do odbiorców korzysta głównie z mediów społecznościowych (głównie na Instagramie). Należy do grupy odnoszących znaczące sukcesy „Instapoetek” i jest określana mianem „jednej z najbardziej interesujących współczesnych poetek”. 

Archiwum

Artykuły

Patronite

Podoba Ci się, co robimy?
Możesz wesprzeć nasze działania na  Patronite.pl Dziękujemy za każdą piąteczkę!