7 najdroższych książek w historii

Istnieją niezwykłe książki, które z tego czy innego powodu stają się prawdziwymi dziełami sztuki, cennymi unikatami, które osiągają astronomiczne ceny, gdy są wystawione na sprzedaż i licytację, przyciągając całą uwagę. Dziś omówimy dziesięć najdroższych książek, jak dotąd, w historii.

1. Biblia Gutenberga (ok. 65 mln euro)

Biblia Gutenberga jest najdroższą książką na świecie… każda z jej 1300 stron może być sprzedana za zawrotną kwotę 50 000 euro. Warto zwrócić uwagę, że była to jedna z pierwszych Biblii wydrukowanych przez Gutenberga i że była ręcznie kolorowana.

2. Codex Leicester (prawie 26 mln euro)

Bill Gates zapłacił 25 900 000 euro za ten rękopis wielkiego Leonarda da Vinci, w którym przedstawił on niektóre ze swoich teorii naukowych; został on napisany między 1506 a 1508 rokiem i ma 72 strony.

3. Magna Carta Libertatum (15 mln euro)

Tak zwana Magna Carta była kamieniem milowym w historii praw człowieka. Pierwszy kodeks, przypieczętowany 15 czerwca przez Jana I z Anglii, służył zawarciu pokoju między angielskim monarchą a grupą zrewoltowanych baronów, obiecując m.in. ochronę praw kościelnych, dostęp do natychmiastowego wymiaru sprawiedliwości oraz ograniczenia opłat feudalnych na rzecz Korony. Egzemplarz z 1297 roku jest od 2007 roku własnością biznesmena Davida Rubensteina, który zapłacił za niego 15 milionów euro.

Poznaj więcej niesamowitych ciekawostek o książkach: https://poczytam.pl/10-niesamowitych-ciekawostek-o-bibliotekach-i-ksiazkach

4. Ewangelia św. Cuthberta z Lindisfarne (11 mln)

Ta mieszcząca się w jednej dłoni ewangelia jest najstarszą europejską księgą zachowaną w dobrym stanie. Została napisana około 715 roku i od 2012 roku znajduje się w British Library. Jej nazwa pochodzi od grobu świętego, w którym została znaleziona.

5. Bay Psalm Book (11 milionów)

Oryginalnie zatytułowana The Whole Booke of Psalmes Faithfully Translated into English Metre i wydana w 1640 roku, jest to pierwsza książka wydana w USA, zaledwie kilka lat po przybyciu pierwszych pielgrzymów.

6. Ewangelie Henryka Lwa (9 mln)

Ewangelie te, zamówione przez Henryka Lwa, księcia Bawarii i Saksonii, spisane i zilustrowane w klasztorze Helmarshausen w 1188 roku, zostały zakupione w 1983 roku za prawie dziewięć milionów euro przez grupę niemieckich instytucji i są wystawiane raz w roku dla publiczności.

7. Ptaki Ameryki (ponad 8 milionów)

John James Audoubon, ornitolog urodzony na Haiti, był autorem tego wspaniałego przewodnika z 435 naturalnej wielkości ilustracjami ptaków rodzimych dla obu Ameryk. Londyński handlarz dziełami sztuki Michael Tollemache kupił przewodnik w 2010 roku za prawie osiem i pół miliona euro. Jest to bardzo szczególne dzieło, którego zaledwie 120 kompletnych egzemplarzy wydano w latach 1827-1838.