Księgi Jakubowe od Olgi Tokarczuk
Jedna z najważniejszych książek, nie tylko autorki Olgi Tokarczuk, ale także jedno z najważniejszych dzieł w literaturze polskiej. Opus magnum Olgi Tokarczuk “Księgi Jakubowe” albo inaczej też nazywana “Wielka podróż przez siedem granic, pięć języków i trzy duże religie, nie licząc tych małych” została doceniona na całym świecie.
“Księgi Jakubowe” została wydana w 2014 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego, a rok później otrzymała Nagrodę “Nike”, jak i również wyróżnienie czytelników przyznawanych w ramach tej nagrody. W 2018 roku “Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk znalazły się na liście stu najlepszych książek roku według francuskiego magazynu “Lire”.
“Księgi Jakubowe” zawierają w sobie wszystko, co ukształtowało Polskę przed rozbiorami- mistycyzm, religię, literaturę oraz historię. Autorka w wybitny sposób połączyła wszystkie te elementy, by stworzyć dzieło, dzięki, któremu czytelnik może poczuć się jak w XVIII Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
Jest rok 1752, a do Rohatynia przyjeżdża kasztelanowa- Katarzyna Kossakowska- wraz ze swoją towarzyszką podróży, poetką- Elżbietą Drużbacką, gdzie już na pierwszej wspólnej kolacji spotkają proboszcza pobliskiej plebanii, a zarazem autora pierwszej polskiej encyklopedii- Benedykta Chmielowskiego. Drużbacka i Chmielowski szybko znajdują wspólny język, zafascynowani księgami, poezją i nauką, będą tą przyjaźń kontynuowali, wysyłając do siebie regularnie listy.
Niedługo potem pojawia się tajemniczy żyd pochodzący ze Smyrny, który ogłasza siebie zbawcą, a nawet Mesjaszem, ale dla niektórych miejscowych to zwykły heretyk. Jest nim niejaki Jakub Lejbowicz Frank. W krótkim czasie Jakub Lejbowicz Frank gromadzi wokół siebie grupkę oddanych uczniów. Ten, na początku nic nieznaczący Żyd, na początku zapowiada się tajemniczo, a zarazem mistycznie, lecz to właśnie on może zmienić biegi historii w “Księgach Jakubowych”.
Olga Tokarczuk w “Księgach Jakubowych” stworzyła barwny, a zarazem daleki od wyidealizowanego świata, który przedstawia Henryk Sienkiewicz w Trylogii, dzięki czemu stworzyła powieść, którą można interpretować na wiele różnych sposobów. Przedstawiając historię Polski, dotąd nieznaną przeciętnemu Kowalskiemu, pokazuję Polskę, w której ścierały się trzy religie: chrześcijaństwo, islam i judaizm. Autorka pokazuję, jak ówczesne wydarzenia wpłynęły na współczesną Polskę, jaki i również Europę.