Recenzja książki „Przedsionek szczęścia” Anny Kapczyńskiej

Poniedziałki mogą być wesołe i pełne szczęścia. warto zaczynać dzień od takiego powiedzonka. Bowiem to właśnie człowiek ma wpływ na to czy czuje się szczęśliwy. Porzuć natrętne analizowanie życia i myśli napływające do mózgu.

Przedsionek szczęścia to tytuł informujący, że bohaterka czuje się prawie szczęśliwa i coś jej przeszkadza w osiągnięciu dogłębnego szczęścia.

Henia mieszka z Wojtkiem w Jeżycach blisko Poznania. Prowadzi knajpę wraz ze swoją znajomą Grażyną. Restauracja emanuje dobrą energią, wprawia w dobry nastrój, co sprzyja pojawianiu się nowych klientów. Henia ma rodziców, na których narzeka oraz babcię, którą bardzo kocha.

Martwi się o tą babcię oraz ma kilka przyjaciółek i znajomych. Jej hobby to jazda na rowerze i piwo. Autorka opowiada czytelnikom o losach poznawania się Heni i Wojtka. Cały czas ma poczucie, że jest prawie szczęśliwa ale jednak czegoś jej w życiu brakuje. Wprawia to ją w niskie poczucie własnej wartości, brak odwagi, udręczenie i ciągle głębiące się w głowie złe scenariusze. Mimo tego jest dobrą koleżanką i ma zawsze czas dla każdego. Zawsze niesie ze sobą pomoc. Niestety to odbija się na jej szczęściu, ponieważ nie ma czasu dla siebie. Knajpa zaczyna podupadać, mąż wyjeżdża na dalekie trasy w pracy, a przyjaciółki mają ją gdzieś, mimo, że poświęcała im tyle siebie. Rodzina natomiast ma swoje plany na jej życie.

W końcu Henia świadomie chce się zmienić. Wyprowadziła się od rodziców, porzuciła męża i zakasała rękawy do tego żeby żyć własnym życiem. Jest to gorzko-słodka kawa, poruszająca ważne życiowe i społeczne problemy: miłości i jej odcieniach, zdradzie, hipokryzji, niebezpieczeństwa, więziach rodzinnych, relacjach międzyludzkich, małżeństwa na odległość i wiele więcej. Autorka na szczęście zgrabnie porusza się w narracji po humorze, czarnym humorze, ironii i sarkazmie. Bardzo dobrze wykreowała też bohaterów.

Bohaterzy są bardzo autentyczni, z zaletami ale też wadami. Próbują coś naprawiać, tak jak każdy z nas w normalnym życiu.