Biografia J.K Rowling

Szkocka pisarka i producentka filmowa, J.K. Rowling jest najbardziej znana z serii książek dla dzieci „Harry Potter”, światowego fenomenu literackiego, który sprzedał się w ponad 400 milionach egzemplarzy i został przetłumaczony na ponad 20 języków.

Rowling studiowała filologię klasyczną i francuską, pracowała jako badacz i sekretarz dla Amnesty International, zanim w 1992 roku podjęła pracę w Portugalii jako nauczycielka języka angielskiego. Przed przeprowadzką do Portugalii zainspirowała się postacią Harry’ego Pottera podczas podróży z Manchesteru do Londynu w 1990 roku. Po przybyciu do domu przystąpiła do tworzenia najbardziej wpływowej książki faantasy w literaturze dziecięcej. Po krótkim małżeństwie wróciła z córką do Edynburga, bezrobotna i w niepokojącej sytuacji.

W tym okresie Rowling ukończyła swoją pierwszą książkę z serii, Harry Potter i Kamień Filozoficzny, rękopis, który został złożony do wielu wydawców i odrzucony, aż Bloomsbury zdecydowało się go wydać. Po słownym sukcesie książki, rok później książka zaczęła się sprzedawać w Stanach Zjednoczonych.

Jej wydawcy poradzili jej, aby przy wydaniu pierwszej książki o Harrym Potterze użyła skrótu J.K. zamiast swojego prawdziwego imienia, Joanne, w obawie, że czytelnicy będą niechętnie czytać jej książki, ponieważ zostały napisane przez kobietę. Litera K pochodzi od jej babci Kathleen. Wszystkie ciekawostki na temat tej sagi w wersji filmowej znajdziesz tutaj: https://www.kinowo.pl/9-ciekawostek-z-filmow-o-harrym-potterze

Od drugiej książki, Harry Potter i Komnata Tajemnic, sukces jej opowieści rósł lawinowo, a jej dzieła trafiały na szczyty list bestsellerów praktycznie na całym świecie. Dzięki temu mógł w pełni poświęcić się pisaniu i odłożyć na bok finansową zapaść, której doświadczył przed wydaniem serii, stając się jednym z najlepiej zarabiających Brytyjczyków.

Kilka lat później powieści o Harrym Potterze zaczęły być adaptowane na filmy z dużym powodzeniem dzięki takim reżyserom jak Chris Columbus, Mike Newell czy Alfonso Quaron. W międzyczasie Rowling otrzymała liczne nagrody, takie jak Nagroda Andersena, kilka Honoris Causa, a nawet francuską Legię Honorową.

Po opublikowaniu ostatniej książki z serii, Rowling wydała kilka innych książek, zawsze na cele charytatywne.

W 2012 roku napisała swoją pierwszą powieść dla dorosłych, An Unforeseen Vacancy, która wywołała szeroki wachlarz opinii. W 2016 roku pracowała jako scenarzystka przy inspirowanym Harrym Potterem filmie Fantastic Beasts and Where to Find Them. Rowling korzysta ze swojego sukcesu organizując liczne imprezy charytatywne, wykłady i wystąpienia wspierające czytelnictwo. Duża część jej zysków trafia na cele charytatywne.

Przeczytaj również